İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Ahlaksız Bir Realite: Wolf of Wall Street

Yorulmadan Olmaz...

Ahlaksız Bir Realite: Wolf of Wall Street

Dikkat: Bu yazı oldukça detaylı spoilerle (Henüz izlemediğiniz bir film, okumadığınız bir kitap ya da seyretmediğiniz bir tiyatro oyunu hakkında detaylı bilgi içeren bilgiye “spoiler” denir.) doludur.

Bence Leonardo Dicaprio‘ya Oscar Ödülü verilecektiyse bu filmdeki sınırsızlığı ve başarılı oyunculuğu ile verilmeliydi.

Bu kadar başarılı bir oyuncu neden böyle bir rolü kabul etmiş diye düşünürken filmin felsefesini çözüp kendi cevabımı kendim verdim. Aslında bu film içerisinde barındırdığı bir yığın “ahlaksız” imajla derin bir öykünün anlatımını yapıyor.

Bu anlatımın güçlü bir dile bürünebilmesi için de başarısı defalarca tescillenmiş bir oyuncuya ihtiyaç var.

Bu oyuncu, başarı isteğini, çalışkanlığı, azmi, kurnazlığı, doyumsuzluğu, acımasızlığı, yok oluşu ve tekrar ayağa kalkarak yeniden başlamayı en iyi şekilde anlatabilecek kalitede bir oyuncu olmalı. Saydığım bu sıfatlar film içinde Jordan Belfort isimli gencin geçirdiği duygusal sürecin özeti niteliğinde.

Bir çoğumuzun uzaktan görüp imrendiği hayatların bilmediğimiz bir takım detayları var. Bu hayatları yaşarken birilerini geride bırakmak gerekiyor, birilerini üzmek gerekiyor, üzülmek gerekiyor… Bazen kendini kaybetmek de gerekiyor.

Para kazanmanın yüzlerce yolu varken ya da hayatın merkezine para ve zenginliği koymamam gibi bir seçenek de varken bu hayatı seçen birinin neleri göze aldığı tane tane anlatılmış.

Leonardo’nun canlandırdığı bu karakter, aslında bize bankaların kredi kartlarını ve kredilerini satan bankacıları, kapıda su arıtma cihazı satan elemanları ya da insanları dolandırmak üzere akla gelmeyecek sistemleri dizayn eden insanların ortak noktasını özetliyor. “İnsanlara karlı olacağına inandırıyorlar…” Yani bu bankadan kredi çekerseniz, bu su arıtma cihazını alırsanız ya da kurduğumuz sisteme dahil olup paranızı bizimle değerlendirirseniz kara geçersiniz…

Evet ahlaksız ama -kabullenmek istemesek de- gerçek olanı yansıtıyor.

Jordan Belfort’un en can alıcı sözlerinden biri şuydu; “Fakirlerin de zenginlerin de sorunları vardır. Ancak zenginler problemlerini limuzinlerinin arka koltuklarında otururken kollarına taktıkları 10 Bin Dolarlık saatlerle düşünürler…”

Bu sıradan bir çok insan için oldukça düşündürücü ve motive edici.

Kendinizi kapitalin esiri etmediyseniz sizin için çok etkileyici olmayabilir. Ama kapitale olan mesafeniz sizi onun yorucu gücünden çekip alamaz.

Son kertede karar kendi dünya görüşü, kültürü ve inançları ile siz izleyiciye kalmış.

Ancak bu rahatsız edici gerçekleri tekrar düşünmekte fayda var…

Bu vesile ile Jordan Belfort ‘un hayatını da tekrar okuyup yeni bir değerlendirme yapmakta fayda var…

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.