İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Bilgi Güçtür

Yorulmadan Olmaz...

Bilgi Güçtür

Mezopotamya‘da tarım hızla ilerlerken bazı sorunlarla karşılaşıldı. Nil Nehri her yükseldiğinde ürünler heba oluyordu.

Bir grup bilim insanı oturup bunun sebebini araştırdılar. Sebebi araştırırken doğanın sırlarını keşfettiler. Bu keşifler kendilerine ve bütün insanlığa astronomi biliminin kapılarını araladı.

Cengiz Han diğerlerine göre nicelik olarak küçük sayılacak ordusu ile dünyanın doğusundan batısına doğru hızla ilerliyordu. Onu ayakta tutan şey atlı süvarileri ayakta tutan şeyle aynıydı… Araştırmanın ve bilginin gücü dev ordulara karşı galibiyeti getiriyordu. Çünkü Cengiz Han’ın ordusundaki atlar için “eğer” geliştirilmişti. Atı süren süvari ayaklarını bu demir eğere taktığında atı elleri ile tutmasına gerek kalmadan istediği gibi kontrol edebiliyordu.

Boşta kalan iki eliyle de daha isabetli atışlar yapıp ya da kılıcını daha güçlü kullanıp 1’e 10 galip gelecek üstünlüğü elde etmişti.

Orta çağa gelindiğinde Avrupa kıtasında iç çekişmeler devam ederken Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet mühendislik harikası toplarıyla büyük bir imparatorluğun geçilemeyen surlarını delik deşik etmişti.

2. Dünya Savaşı sırasında Polonya üzeriden Rusya’ya girmeye çalışan Alman ordusunun mağlubiyetinin sebebi tankların soğuğa karşı dayanıklı olmayışıydı.

Günümüzde, tarım, astronomi, tıp v.b bir çok alanda söz sahibi olan ülkelerin en büyük yatırımları eğitime yani bilgiyedir.

Bilgi bireysel olarak da güçlenmemizi sağlar.

1 kilometrelik bir koşu için gerekli olan kalori ihtiyacı ile 10 kilometrelik koşu için gerekli olan kalori ihtiyacı elbette farklıdır.

Bir yaşam koçu olarak kariyer sürecinde tıkanmalar yaşayan insanların genel olarak “bilgi alma” süreçlerini kestiklerini fark ettim.

Yapılan işin ve çalışılan sahanın ne olduğu önemli değil. İster bir futbolcu, ister bir mühendis, ister bir öğretmen isterseniz de bir politikacı olun; bilgi alımını kestiğiniz an geriye doğru gitmeye başlarsınız.

Kaslarınızın enerjiye ihtiyaç duyarken, kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz bilgiye ihtiyaç duyuyor.

Ve artık bilgi sahibi olmak eskisi kadar zor değil. Evet şehirler kalabalık… Evet insan ilişkileri eskisi kadar huzur vermiyor. Ve evet, sosyal medya çok vaktimizi alıyor. Ancak bunların hiç birisi bilgi alma sürecinin önünde bir engel değil.

Metroda, metrobüste veya diğer toplu taşıma araçlarında bulabildiğiniz her boş köşede çeşitli okumalar yapabilirsiniz. Yabancı dil gelişimi için de bu yolculuklar gibisi yok. “Araçlarda ayakta zor duruyoruz..” dediğinizi duyar gibiyim. Böyle bir zorluğun olduğu kesin ama bulduğunuz her fırsatı okuma saatine çevirebilirsiniz, çevirmelisiniz de.

Diğer yazılarımda “bilgi alma sürecinde planlama ve disiplin” konularından da bahsedeceğim.

Şimdilik bilgiyle yani güçle kalın!

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.