İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Kabiliyetlerinizin Farkına Varın

Yorulmadan Olmaz...

Kabiliyetlerinizin Farkına Varın

Sınanmadığın günahın masumu olamazsın; denemediğin ya da deneme fırsatı bulamadığın işin de “beceriksizi” olman mümkün değil.

İnsanlar toplumsal mutabakat gereği doğal bir iş bölümü oluşturmuşlardır. Bu iş bölümü kişilerin öne çıkan özelliklerine göre dizayn edilir. Örneğin bir köyde yaşıyorsanız ve el beceriniz yüksekse köyün ihtiyacı olan malzemelerin tamiri sizin işiniz olabilir.

Yalnızlıktan hoşlanıyor ve sorumluluk almaktan kaçınmıyorsanız köyün çobanı olma şansını sizin elinizden kimse alamaz.

Matematik zekanız gelişmiş ve 3 boyutlu görüş kabiliyetiniz yüksekse köydeki kerpiç evlerin yapımı için aranan eleman sizsiniz demektir.

Ancak bu görev dağılımlarının oluşu sizin yukarıdaki işlerden herhangi birini beceremeyeceğiniz anlamına gelmez. Alınan kaliteli bir eğitim ya da verilen bir deneme fırsatı sahip olduğunuz potansiyelin ortaya çıkmasında ilk kıvılcımı ateşleyebilir.

Büyük şehirlerde çalışan erkek ve kadınlar içinse dramatik bir durum söz konusu. Kendi işinde oldukça iyi olan, geniş insan kitlelerine faydası dokunan, bir çok konuda tescillenmiş ya da ödüllendirilmiş başarıları olan bireyler kendi evlerine geldiklerinde “bir ampulü bile değiştiremiyor” olmakla itham edilebilirler.

Zamanınızın olmaması dolayısıyla ampul değiştirme işini denememiş olmanız bu itici hor görülmeyi maalesef ortadan kaldırmaz. Siz koca bir şirketin en önemli insanı olmuşsunuzdur ama bir ampulü değiştiremedikten sonra bunun ne önemi var ki…

Ama kendinizi kötü hissetmeyin hemen. Siz daha önce hiç ampul değiştirmediniz ya da musluk tamir etmeyi deneme fırsatınız olmadı. Bahsi geçen bu işler sizin şu an uğraştığınız bir çok komplike işten daha kolay. İhtiyacınız olan tek şey bazı aletler.

Eğer bu ithamdan sıkıldıysanız ve kurtulmak istiyorsanız kendinize hemen bir “alet çantası” satın alın. Bir kaç denemeden sonra göreceksiniz ki aslında sizin elinizden hiç bir şey kurtulmuyor.

Evdeki bu tamirat işlerinin yanında bilgisayara program yüklemek ya da programları silmek gibi işler de aslında büyütüldüğü kadar zor değil.

Hasılı, deneyip yanılma yöntemini kullanarak bir çok işin üstesinden gelebiliriz.

Belki içimizde sessizce büyüyen bir haber spikeri, bir yazar, iyi bir enstrüman çalgıcısı, başarılı bir ressam ya da çevik bir sporcu vardır.

Denemeden bilemezsiniz…

Yazıma Ken Robinson’un bir TedTalks konuşmasındaki paragrafıyla son verip videonun linkini paylaşarak son vermek istiyorum.

Bence, temel olarak, son günlerde çoğu konuşmacının da dediği gibi yeteneklerimizi çok verimsiz kullanıyoruz. Bir çok insan hayatını yeteneklerinin ne olduğunun farkında olmadan geçiriyor, veya bir yeteneğin varlığından bile habersiz. Bir sürü insanla tanışıyorum sanıyorlar ki iyi yaptıkları hiç bir şey yok. 

Video linki

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.