İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Motivasyon Kazanın

Yorulmadan Olmaz...

Motivasyon Kazanın

Motivasyon, sadece severek ya da sevmeyerek yaptığımız işlerde kullanılıp israf edilecek kadar değersiz bir dürtü değildir.

Motivasyon, bize yeni kapılar açar ya da açılan kapılardan büyük bir şevkle girmemizi sağlar. Kimi zaman kendiliğinden gelir kimi zamansa yapılan bir konuşma, şahit olunan bir olay ya da duyulan bir sesle küllerinden doğuverir.

Bir projeyi anlayıp parçası olmaya başladığımızda ya da kendi başımıza bir proje hazırlarken işe girişme anında kendiliğinden oluşmuş olan motivasyon bizi bir noktaya kadar enerji ile taşır.

Ancak işler ilerledikçe ve bir takım problemler oluştukça motivasyonumuz düşer.

Motivasyonu ayakta tutacak olan en önemli şey üzerinde çalıştığımız konuyla ilgili sahip olduğumuz bilgilerdir. Bu bilgiler bizim adımlarımızı daha kolay ve daha istekli atmamıza yardımcı olur.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtul başlıklı yazımızda değindiğimiz olumlu düşüncüleri elde etmek için atacağımız adımlar da bize motivasyon gücü kazandıracaktır.

Örneğin ekip arkadaşlarınız arasında yaşanan iletişimsizlik ve kimi zaman kavga boyutuna ulaşan sataşmaların önüne geçmek için bir uzmandan danışmanlık almak hem işinize olan bağlılığını hem de paydaşlarınızın güvenini artıracaktır.

Özünde “uzlaşı” olan çalışmalar bu niyetle sürdürüldüğünde mutlaka başarıyı getirecektir.

Bu gibi durumlarda da kaybedilmemesi gereken motivasyon korunmuş olacaktır.

Yarım kalmış bir projenin en büyük kaybı işe başlarken sahip olunun motivasyondur. Dolayısıyla bu motivasyonu sıcak tutmak en az işin fiziksel kısmı kadar önemlidir.

Bilgi dışında motive edici başka unsurlar da vardır. Örneğin ara sıra benzer işlerin nasıl başarıya ulaştığı ile ilgili okumalar yapmak; başarılı bireylerin yaşam hikayesini okumak iyi gelebilir.

Benim tavsiyem de arada bir motive edici filmler izlemek. Mesela Gladyatör filminin ilk 10 dakikalık bölümü içerdiği motive edici konuşmayla size iyi gelecektir.

Motive edici filmler ve kitaplarla ilgili olarak başka bir yazı daha kaleme alacağım. O güne kadar siz de kendi tavsiyelerinizi yazımızın altına ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak motivasyonun önemli olduğunu ve güçlendirilebileceğini söyleyelim.

Hepinize başarı ile sonuçlanmış ya da en azından emeğinizle şekillenmiş güzel çalışmalar dilerim.

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.