İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yorulmadan Olmaz...

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam Koçluğu ile ilgili naçizane kanaatim bu mesleği yapacak olan ya da yapmaya niyetlenen bireylerin doğuştan bir takım yeteneklere sahip olması yönünde.

Bu aralar çok popüler bir meslek. Meslek olarak yapılmasının önünde yasal olarak her hangi bir engel yok. Yani üniversitelerin her hangi bir bölümünden mezun olup yetkili eğitim merkezlerinden eğitimi alınıp sertifika almaya hak kazandığınız an Yaşam Koçu olabiliyorsunuz.

Ancak bu resmi unvan size pratikte ihtiyacınız olan kabiliyetleri kazandırmayabilir.

Eğitimi alındıktan sonra herkesin her şeyi yapabileceği kanaatine sahip olan biri olarak yaşam koçluğu konusunda önemli bir takım yeteneklerin olması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela herkes doktor olabilir. Ama gece nöbeti zorunlu olan bu mesleğe uyku sorunu yaşayan bir birey uzun süre dayanamayabilir.

Yaşam koçluğu için sahip olunması gereken yetenekler bana göre;

  • Güçlü bir iletişim yeteneği
  • Sabırlı ve kararlı bir kişilik
  • Çalışma disiplini olan bir yaşam tarzı

Bu özelliklerin olmadığı bir bireyin yaşam koçluğu yapması imkansız değildir ancak zorlu bir süreç geçirmesi kaçınılmazdır.

Yaşam koçluğunun teknik olarak nasıl yapılacağına gelince; internet üzerinden eğitim veren yerleri araştırıp Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından akredite olup olmadıklarını kontrol etmek… Mümkünse uzaktan değil yüz yüze eğitim almak…

Daha detaylı görüşme ve sorularınız için bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Hepinize başarı dolu bir yaşam dilerim.

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.