İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Olumsuz Düşüncelerden Kurtul

Yorulmadan Olmaz...

Olumsuz Düşüncelerden Kurtul

İnsanlarla bir arada çalışmak zaman zaman çok zorlayıcı olabilir.

Kimi zaman biz karşımızdaki için kimi zaman da muhatabımız bizim için “engel” haline dönüşür. Ortak çalışma alanlarında karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi “fikir ayrılıklarıdır”. Bu fikir ayrılıkları motivasyonumuzun düşmesine, işe bakışımızdaki olumlu havanın negatife dönüşmesine sebep olur.

Tabi bu duygular hem bireysel olarak bize hem de kurumsal işleyişe olumsuz bir etki yapar. Motivasyonumuzun düştüğü noktalarda aklımıza gelen fikri veya konu ile alakalı avantaj ve dezavantajları söylemekten vazgeçebilir ve sadece dinleyici konumunda kalmayı tercih edebiliriz.

Üniversitede her hangi bir çalışma alanında birinciliği hayal ederken rakiplerin güçlerini kendi potansiyelimizle kıyaslayıp bu hedefimizden uzaklaşmak da aynı olumsuz düşüncelerin sonucudur.

Evli bireylerin eşleri ile ilgili “asla düzelmeyecek” olan huylarını tamamen sineye çekip sağlıksız bir iletişimle ilişkiyi sürdürmek de öyledir.

Aslında toplantılarda olumsuz fikir beyan edenler orijinal bir çözümleri olmadığı için bir şekilde var olma amacı ile bu fikri öne sürmüş olabilir. Ya da aslında bizim göremediğimiz bir nokta onun için çok daha yüksek derecede önem arz ediyordur. Burada yapılması gereken karşı tarafa öfkelenmek değil, değerli olduğunu düşündüğümüz fikrimizi sonuna kadar sadece “bir fikir” olarak savunabilmektir. Bu yaklaşım hem fikrimize olan güvenle birlikte oluşturduğumuz kararlılığı hem de olumlu yaklaşımımızla ortaya çıkan verimli durumu bütün paydaşlara hissettirecektir.

Okul sırasında yapmak isteyip de rakiplere bakarak havlu attığımız çalışmalarımız aslında bizim mücadeleci yönümüzü törpüleyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan çabadır. Dün orada vazgeçtiğiniz bir yarış ileride katılacağınız yarışlardaki motivasyonunuzu ciddi şekilde etkileyecektir. Hem belli mi olur belki rakibinizi alt edecek ve farkında olmadığınız güçlü bir yanınız vardır.

Aile ilişkilerinde ise olumsuz gidişatın farkında olmak ve bunun sebepleri üzerine kafa yormak en iyi yoldur. Alışveriş sırasında bir birinize öfkelenmenizin sebebi belki de açlığınızdır. Karnınızı doyurup alışverişe o şekilde devam edebilirsiniz. Farklı noktalarda partnerinizin ya da sizin süre gelen tatsızlıkları için de bir uzmandan yardım almak ilişkinizi çok daha yaşanır hale getirebilir.

Yukarıda ele aldığımız bütün örneklerin ortak noktası kişilerden ziyade olayların nedenlerine ve fikirlere odaklanmanın gerekliliğini anlatıyor olması.

Diğer yandan farklı meslek dalları için üniversite eğitimi almış olan bireylerin aldıkları bilgiye rağmen kendilerine güvenmemeleri de olumuz bir düşünce kalıbıdır. Örneğin 4 yıl psikoloji eğitimi alıp 2 yıl yüksek lisans yapan bir birey “ben danışanla ne konuşacağım?” endişesine kapılabilir.

Bu ve benzer meslek alanları için şunu söyleyebilirim; emin olun karşınızdaki kişi sizin bildiklerinizin çok azını bile bilmiyor. Size normal gelen bilgiler onun için dudak ısırtıcı yeni bilgiler. Sen 4 sene boyunca okurken aldığın eğitimi kendi okul çevrende çok değerli görmeyebilirsin ancak senin aldığın eğitime ihtiyaç duyanlar için bulunmaz bir nimetsin.

Nerede olursa olsun insan hem kendisi hem de çevresi ile olan ilişkisinde çatışmayı en aza indirerek çözüme gitme odaklı olmalı. Olumsuz düşüncelerin zaman, enerji ve fırsat kaybı anlamına geldiğini asla unutmamalıdır.

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.