İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Öz Geçmişine Daha Yakından Bakamaya Ne Dersin?

Yorulmadan Olmaz...

Öz Geçmişine Daha Yakından Bakamaya Ne Dersin?

yaşam koçu

Kendi yaşantımız, çoğu zaman dışarıdan bakmayı ihmal ettiğimiz ve gereğinden fazla yabancılaştığımız bir yaşantıdır.

Hikayemizi oturup kendimizden dinlemek hiç aklımıza gelmez. Ya da bunu akıl karı bulmayız. Ancak yaşantımızı yazıya dökmek iyi bir analiz için sağlam bir başlangıçtır.

Bunun için yapmanız gereken çok basit, ya bir sayfa kağıt alıp kalemle ya da bilgisayar aracılığı ile doğum gününüzden itibaren yazmaya başlayın.

Bir iş başvurusu için hazırladığınız CV ( Curriculum Vitae ) gibi değil. Yeni tanıştığınız birine bütün yaşantınızı en samimi şekilde anlatır gibi.

Bütün kırılma noktalarından bahsedin. Sizi en çok etkileyen olaylardan, unutamadığınız günlerinizden, utançlarınızdan, mutluluklarınızdan ve belki de kayıplarınızdan…

Bu kısımları özenle yazarken kariyerinizle ilgili geçiş noktalarınızın üzerinde de durun. Lise seçimini nasıl yaptınız, sizi en çok etkileyen öğretmeniniz kimdi, iş hayatına amatör olarak başladığınız ilk yer neresiydi, ve bu yer size neler kattı?

Sonra eğer varsa üniversite yaşantınız ve sonrasını da parça parça gözünüzün önüne getirin.

Bütün bu serüveni yazmanın ne kadar heyecan verici olduğunu ve detayları yazarken “vay be bunlar da olmuştu..” diyeceğinizi göreceksiniz.

Bu yazım ile ulaşmaya çalıştığımız hedef “şu anda olduğunuz yere sizi getiren sebepleri” tespit etmek. Bundan sonrası için gelmek istediğiniz noktaya nasıl daha kolay ulaşabileceğinizin daha reel bir yolunu bulmak.

Örneğin dil öğrenmek ile ilgili fırsatı kaçırdığınız günün size neler kaybettirdiğini, ayak üstü tanıştığınız bir yöneticinin nasihatlarının size neler kazandırdığını daha iyi anlayacaksınız.

Bir yöne doğru ilerlerken sizi engelleyen şeyin aslında yeni bir yöne yönlendiren minik bir detay olduğunun farkına varacaksınız.

Bu hikayeyi “mutlu” ya da “mutsuz” diye adlandırmıyoruz. Bu bir tecrübe paylaşımı. En yakınınızla ya kendinizle.

Güzel yazılar…

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.