İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Potansiyelini Sorgula

Yorulmadan Olmaz...

Potansiyelini Sorgula

Aslında Kabiliyetlerinizin Farkına Varın başlıklı yazımda bu konuya ufak bir giriş yapmıştım. Burada konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Bir birey olarak her zaman her konuda kendimizi deneme şansımız olmayabilir. Toplumsal gereksinimlerin bizi emri vaki ile yönlendirdiği bir takım işlerde çalışıyor olabiliriz.

Bir işin zoraki olarak yapılıyor olması o işi sevmeyeceğimiz anlamına gelmez. Ancak insan sadece kariyeri ile var olmaz. İnsanı bir bütün olarak var olmasına yardım eden şey talepleri ve bu taleplerinin ne kadar karşılanabildiğidir.

“Ben çocukluğumdan beri gitar çalmayı çok istiyorum” diye hayıflanan insanlara çok defa şahit olmuşumdur. Böyle serzenişe karşı sorduğum soru ise hep şu oldu “Neden çalmadın?”

Bir yaşam koçu olarak kendi adıma hissettiğim sorumluluk bireyin içinde bulunduğu durumu sorgulamasını sağlamak.

“Neden çalmadın?” sorusuna verilen cevaplarda genelde bir birine benzer….

  • Zamanım olmadı.
  • Kabiliyetim yok.

Ben gitar çalan bir müziksever olarak bu iki nedeni de bir türlü kabul edemiyorum. Oturup ince ince geçmiş zaman çalışması yaptığımızda aslında birinci seçeneğin çok da geçerli olmadığı çıkıyor ortaya. Burada amaç geçmişin hatalarını bir birimizin yüzüne vurmak değil. Sadece farklı bir bakış açısı geliştirip bundan sonraki süreç için zamanı doğru kullanabilmeyi sağlamak.

İkinci seçenek ise birincisinden daha zayıf. Çünkü bir insan denemediği bir uğraş için yeteneğinin olup olmadığının kararını veremez ve vermemelidir de.

Eğer o an yanımda gitar varsa genelde ilk yaptığım şey gitarı eline tutuşturup tellerine vurmasını rica ederim. Genelde de tellere vururlar. Eğer bu basit fiziksel hareket gerçekleşmişse aslında önünde “ön yargılarından” başka bir engel yoktur. Ya da aslında gerçekte gitar çalmayı istememiştir hiç bir zaman.

Gitar çalma örneğini çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için kullandım.

Eğer gerekli eğitimleri alıp gerçekten isterseniz kişisel gelişiminiz adına yapamayacağınız yatırım yok.

Gitar da çalarsınız klarnet de, yeni bir şarkı da yazarsınız yeni bir kitap da… Aşçı da olabilirsiniz iyi bir kuaför de…

Başta ön yargılarımız olmak üzere aslında var olmayan engelleri bir bir ortadan kaldırıp zihninizin ve bedeninizin gerçek gücünü keşfedin.

Çok abarttığımı düşünmeniz riskini de alarak söylüyorum; uçak da kullanabilirsiniz…

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.