İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Sorularla Gelişin

Yorulmadan Olmaz...

Sorularla Gelişin

Peki neden?

Evet biz de bir soruyla başlayalım. “Neden sorularla gelişelim?”

Defalarca duymuşsunuzdur ama tekrar etmekte bir sakınca görmüyorum. Toplumları uygarlaştıran, geliştiren, ön çıkaran ve önde tutan şey bilgidir. Bilgiye giden yolun kapısı ise sorularla açılır. Eğer hiç yol yoksa sorular yeni yolları inşa eder.

Kişisel gelişimimiz ve kariyerimiz için de soruların önemi yadsınamaz.

Öncelikle soruların zihinsel dünyamızı genişleten araçlar olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Her soru önümüze konan yeni bir anahtardır. Yapmamız gereken ise beynimizdeki doğru kapıyı bulmak için anahtarı her birinde tek tek denemektir.

Doğru kapıyı bulunca önümüze yepyeni kapılar açılır, bu yeni kapıların da yeni anahtarlara yani yeni sorulara ihtiyacı vardır.

Bilgi Güçtür başlıklı yazımda örnek olarak ele aldığımız medeniyetlerin hepsini yücelten bilgiye giden yol sorulardan geçmiştir.

Sümerliler için “Nil Nehri neden yükseliyor?” sorusu, Cengiz Han için “Az sayıda askeri nasıl en verimli şekilde kullanabilirim?” sorusu ya da Fatih Sultan Mehmet için “Bu surları delmek için ihtiyaç duyulan topun çapı ne olmalıdır ve nerede üretilebilir?” soruları başarıya giden yolun ilk adımıdır.

Soru sormak sizi zihinsel olarak harekete geçirdiği kadar fiziksel olarak da harekete geçmenizi sağlar.

Tez yazma aşamasında olan bir öğrenci hantallığını üzerinden atmak istiyorsa yapması gereken ilk şey “Ben bu tezi nasıl en verimli şekilde yazıp tamamlayabilirim?” olmalıdır. Siz bu soruyu sorduktan sonra beyninizden gelen sinyaller sizi asla rahat bırakmayacaktır. Çünkü o kapı bir kez açıldı ve içeri girene kadar ışığı gözünüzü alacak.

Kariyeriniz için de benzer sorular yöneltebilirsiniz kendinize. “Şu an bulunduğum pozisyon bana uygun mu?” veya “Yatay bir geçiş yapmam için edinmem gereken yetkinlikler nelerdir?” gibi sorular azminizin ateşi için çakacağınız ilk kıvılcımlar olacaktır.

Her bir proje için de uygun sorular sorulmalıdır. “Projemizin tam olarak hizmet edeceği vizyon nedir?” “Projemiz için gerekli olan istihdamda en faydalı görev dağılımı nasıl yapılır?” “Proje bittiğinde elde edeceğimiz çıktılar nelerdir ve yaygınlaştırma nasıl sağlanır?”

Bu ve benzeri sorulara cevap verebildiğiniz ölçüde işlerinizin ve adımlarınızın nasıl kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Ve bir soruyla bitirelim; Sizce olmanız gereken yerde misiniz?

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.