İstanbul/Bakırköy
+905553098978
baran@baranmermer.com

Yaşam Koçu Neden Çok Soru Sorar?

Yorulmadan Olmaz...

Yaşam Koçu Neden Çok Soru Sorar?

Daha önce kaleme aldığım Sorularla Gelişin ve Yaşam Koçu Ne Yapmaz? başlıklı yazılarda soru kalıplarının hem yaşam koçları tarafından kullanıldığına hem de sorularla yaşamanın insanın hayatına değer kattığına değinmiştim.

Bu yazımda da yaşam koçunun neden çok sorduğuna ya da sorması gerektiğine değineceğim.

Sorular bize yeni kapılar açan değerli anahtarlardır. Elimizdeki bir projeyi ya da verilen ödevi tamamlarken kendimize soracağımız “Elinden gelenin en iyisi bu mu?” sorusu ortaya çıkacak olan işin kalitesini artıracaktır.

Bu soru sadece kendimize değil birlikte çalışacağımız takım arkadaşlarımıza da sorulabilecek motive edici bir sorudur.

Yaşam koçunun bu ve benzeri soruları sürekli olarak sorması, farklı iş süreçleri için farkında olarak ya da olmayarak zihninizde oluşturduğunuz ön kabulleri yıkmayı amaçlar.

Her defasında sizi bu ön kabullerle yüzleştirir. Sorular yerine doğrudan yargılayıcı cümleler kullanması yaşam koçu ile sıradan bir insanı farklılaştırmaz. Bu da yaşam koçunun gerçek misyonu ile uyuşmaz.

Karşılaştığımız her soru yeni bir düşüncenin fitilini ateşler. Ya da var olan düşüncenin yönünü değiştirir. Bakışlarınızın açısını genişletirken görüş alanınız içinde olup kaçırdığınız gerçekliklerle sizi kibarca buluşturur.

Bazı sorular ilk duyduğunuzda sizi belki rahatsız edecektir. Ancak kendinize zaman tanıyıp üzerinde düşündüğünüzde bu soruların size çok güzel bir yolculuğa çıkmanız için verilmiş araçlar olduğunu anlayacaksınız.

Sizce de bu güzel yolculuklar hakkınız değil mi?

Yaşam Koçu Baran Mermer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşın
Şu an buradayız :)
Randevu ya da bilgi alabilirsiniz.